Zánět mozkových blan

Zánět mozkových blan

Milena Mocková
30.01.2013

Zvracení, vzdychání, netečnost a horečka. To vše může signalizovat nejen klasické virové onemocnění, ale také mnohem závažnější a nebezpečnější zánět mozkových blan, který bohužel můžete zaměnit s běžnou virózou.

Meningitida je zánět mozkových blan, který může být způsoben bakteriemi, viry a vzácně i parazity. Nejohroženější skupinou jsou děti. Onemocnění je však možné dostat v každém věku.

K přenosu dochází kapénkovou infekcí (kýcháním, smrkáním apod.). Zajímavé je, že bakterie způsobující toto onemocnění se vyskytují v krku u pěti až deseti procent populace, u nichž nemoc vůbec nepropukne.

Nemoc se objevuje od mírného zánětu až po život ohrožující onemocnění. Nebezpečnost obvykle závisí na vyvolávající příčině, věku a celkovém zdravotním stavu.

Příznaky zánětu mozkových blan

Zánět mozkových blan začíná podobnými příznaky jako chřipka. Dochází ale k prudkému vzestupu horečky, objevuje se nevolnost, zvracení a bolest svalů.

Pro tuto nemoc je typické tuhnutí šíje. Pokud se vám nepodaří předklonit hlavu na prsa, může to být jeden z příznaků zánětu mozkových blan. Na kůži těla a v obličeji se objevují drobné modřinky. Inkubační doba je 1 až 8 dnů.

Diagnóza a léčba meningitidy

Při podezření na meningitidu lékař zkoumá tuhnutí šíje (již zmíněné položení hlavy na prsa) a prohlédne kůži.

Nejzásadnějším vyšetřením je lumbální punkce. Jedná se o odběr mozkomíšního moku. Provádí se u ležícího nebo sedícího pacienta v prostoru mezi čtvrtým a pátým bederním obratlem. Vzorek bývá v případě meningitidy zkalený až hnisavý.

Léčbu je nutné zahájit ihned. Pacient s meningitidou je ohrožen otokem mozku. Základem léčby jsou antibiotika. Je třeba udržovat dostatečný přívod tekutin a minerálů do těla nemocného. Léčba většinou trvá 5-10 dní.

Úspěšnost léčby se sleduje opakovanými odběry mozkomíšního moku a krve. Přesto ještě alespoň 2 týdny musí pokračovat podávání antibiotik a speciální léčebný režim. Ten má zabránit návratu infekce a rozvoji závažných komplikací.

Rizika zánětu mozkových blan

Tuto nemoc nikdy nepodceňujte, 5 % nemocných na meningitidu umírá. Dále se může objevit poškození zraku, sluchu a srdečního nervu.

Nejúčinnější zbraní je očkování, které chrání 1 až 3 roky před meningokokem typu A a C. Bohužel ještě neexistuje vakcína chránící před meningokokem skupiny B, kterým se můžete rovněž nakazit.

Pokud máte jen minimální podezření na tuto chorobu, neváhejte a kontaktujte lékaře.

Autor: Milena Mocková

Naučte své děti jíst zdravě
Jarní očista

Další články

Pijme horkou vodu
Voda a hydratace

Pijme horkou vodu

22.01.2013

Číňané jsou mimo jiné známí také tím, že jejich běžným nápojem je teplá či horká voda. Naopak Evropanovi se může zdát tento zvyk poněkud výstřední a nenormální. Horká voda je pro n ...