Zánět mozkových blan

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Zvracení, vzdychání, netečnost a horečka. To vše může signalizovat nejen klasické virové onemocnění, ale také mnohem závažnější a nebezpečnější zánět mozkových blan, který bohužel můžete zaměnit s běžnou virózou.

Meningitida je zánět mozkových blan, který může být způsoben bakteriemi, viry a vzácně i parazity. Nejohroženější skupinou jsou děti. Onemocnění je však možné dostat v každém věku.

K přenosu dochází kapénkovou infekcí (kýcháním, smrkáním apod.). Zajímavé je, že bakterie způsobující toto onemocnění se vyskytují v krku u pěti až deseti procent populace, u nichž nemoc vůbec nepropukne.

Nemoc se objevuje od mírného zánětu až po život ohrožující onemocnění. Nebezpečnost obvykle závisí na vyvolávající příčině, věku a celkovém zdravotním stavu.

Příznaky zánětu mozkových blan

Zánět mozkových blan začíná podobnými příznaky jako chřipka. Dochází ale k prudkému vzestupu horečky, objevuje se nevolnost, zvracení a bolest svalů.

Pro tuto nemoc je typické tuhnutí šíje. Pokud se vám nepodaří předklonit hlavu na prsa, může to být jeden z příznaků zánětu mozkových blan. Na kůži těla a v obličeji se objevují drobné modřinky. Inkubační doba je 1 až 8 dnů.

Diagnóza a léčba meningitidy

Při podezření na meningitidu lékař zkoumá tuhnutí šíje (již zmíněné položení hlavy na prsa) a prohlédne kůži.

Nejzásadnějším vyšetřením je lumbální punkce. Jedná se o odběr mozkomíšního moku. Provádí se u ležícího nebo sedícího pacienta v prostoru mezi čtvrtým a pátým bederním obratlem. Vzorek bývá v případě meningitidy zkalený až hnisavý.

Léčbu je nutné zahájit ihned. Pacient s meningitidou je ohrožen otokem mozku. Základem léčby jsou antibiotika. Je třeba udržovat dostatečný přívod tekutin a minerálů do těla nemocného. Léčba většinou trvá 5-10 dní.

Úspěšnost léčby se sleduje opakovanými odběry mozkomíšního moku a krve. Přesto ještě alespoň 2 týdny musí pokračovat podávání antibiotik a speciální léčebný režim. Ten má zabránit návratu infekce a rozvoji závažných komplikací.

Rizika zánětu mozkových blan

Tuto nemoc nikdy nepodceňujte, 5 % nemocných na meningitidu umírá. Dále se může objevit poškození zraku, sluchu a srdečního nervu.

Nejúčinnější zbraní je očkování, které chrání 1 až 3 roky před meningokokem typu A a C. Bohužel ještě neexistuje vakcína chránící před meningokokem skupiny B, kterým se můžete rovněž nakazit.

Pokud máte jen minimální podezření na tuto chorobu, neváhejte a kontaktujte lékaře.

Zánět mozkových blan patří do témat
  • zánět mozkovych blan monika 20.10.2013 14:55:39

    ano muj syn prošel tímto onemocněním letos srpnu,pred dvěma lety přišel o slezinu díky svymu sportu,užívaly jsme antibiotika dva roky pak mu je jeho dětská lékařka vysadila a muj syn po třech měsících dostal zánět mozkovyho kmene,napadla bakterie proti,ktere nebyl očkovany,příznaky byly nejprve jako chřipka,během dvou dnu to vzalo tak rychly spád,že měl40horečky,zvracel,pomalu nevnímal a tuhnutí svalu,jen rychly zasach budějovickych lékařu na dětskem oddelení mi syna zachranily ,24hodin byl v ohrožení života ten pocit bezmoci nikomu nepřeju,ale zachránily mi ho tím moc chci poděkovat všem lekařum a sestrám na dětském odděleni v českych budějovich.Antibiotika nám vratily a syn je bude užívat doživotně.Opravdu nepodcenujte nikdo žádné takové příznaky opravdu v těchto případech jde o minuty.Syn je na lékách,ale živ.Děkuju

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Zánět mozkových blan patří do témat

Adresář

Zánět mozkových blan ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Zánět mozkových blan

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku